Girne

Kıbrıs gezimize devam etmekteyiz. Şimdiki durağımız Girne. Kıbrıs’ın en hareketli şehri diyebiliriz. Gezilip görülecek yeri diğer şehirlere göre daha fazla. Hadi birlikte “Girne’de Gezilecek Yerlere” göz atalım.

1- Girne Kalesi

Girne Kalesi Kıbrıs

Girne Kalesi, 7.yy’da, Arap-İslam akınlarına karşı kentin korunması için Bizanslılar tarafından yapılmıştır. Tarihte savunma amaçlı kullanılan Girne Kalesi günümüzde müze olarak kullanılmaktadır. Müzenin içinde St.George Klisesi, Kırnı Mezar Canlandırmaları, Venedik Kulesi, Luzinyan Kulesi ve Batık Gemi Müzesi bulunmaktadır. Akdeniz ılıman rüzgarları arasında gününüze Girne Kalesi’ni gezerek başlayabilirsiniz.

2- Girne Yat Limanı

Şüphesiz Kıbrıs’ın en özel yerlerinden biri Girne Yat Limanı. Her karışında tarihinden izler taşıyor; Venedik yapımı eski evler, tavernalar ve restoranlar. Yazın gelmesiyle rengarenk balıkçı tekneleriyle dolan marina huzurlu saatler geçirmeye olanak tanıyor.

3- Bellapais Manastırı / Beylerbeyi Köyü

Bellapais Manastırı 1158-1205 yılları arasında inşa edildiği düşünülmektedir. Kuzey sahilini gözler önüne seren görüşü ve dağ manzarısıyla gotik mimari tarzın izlerini taşıyan kesinlikle görülmesi gereken eserler arasındadır. Manastır içerisinde konser salonu olarak kullanılan bir salon mevcuttur. Bu salon savaş yıllarında kurşuna tutulmuştur ve hala salon duvarlarında kurşun izleri yer almaktadır. Beşparmağın yamaçları üzerine kurulu olan manastırın adının anlamı Barış Manastırı’dır. Bellapais’in içinde dönem dönem klasik müzik konserleri oluyor. Denk gelirseniz kaçırmamanızı öneririz.

4- St.Hilarion Kalesi

St. Hilarion Kalesi, Beş Parmak dağı üzerinde kurulan üç kaleden bir tanesidir.Lüzinyanlılar’dan kalma Kıbrıs’ın 3 kalesinden en güzeli. Bütün Girne’yi görebileceğiniz manzarası ile mutlaka görmeniz gereken St. Hilerion Kalesi aynı zamanda Umberto Eco ve Walt Disney ilham kaynağı olmuş ve kitaplarında ve çizgi filmlerinde kullanmıştır.

5- Batık Gemi Müzesi

Girne Kalesi ’nin içerisinde yer alan dikkat çekici mekanlardan biri olan Batık Gemi Müzesini tanıtacağız. Müzenin içerisinde Girne yakınlarında bulunan bir ticaret gemisi sergiye sunulmuştur. Pensilvanya Üniversitesi araştırmacıları tarafından gün yüzüne çıkarılan gemi, Girne yakınlarında bir balıkçı tarafından bulunmuştur.

6- Bufavento Kalesi

Kıbrıs ’ta yer alan üç kaleden biri olan Bufavento Kalesi, Girne dağının eteklerinde yer almaktadır.  İnşaa tarihi tam olarak bilinmeyen kaleye ulaşım oldukça zordur. Kale 1911 yılında Richard tarafından olası Arap akınlarına karşı savunma amaçlı kurulmuştur. Bulutlu zamanlarda bulutlara dokunacak gibi olmanın verdiği hazzı başka bir yerde bulamayacaksınız.

7- Mavi Köşk

Gözleri büyüleyen mimarisi ve ilginç hikayesiyle sizlere köşkü tanıtacağız. Mavi Köşk bir müze olarak TSK’nın himayesinde yerli ve yabancı turistlerin ziyaretine açık tutulmaktadır.Köşk 1956 yılında yapılmıştır. Köşkü yaptıran silah tüccarı Pablo Pavilides’tir. 1974 yılında gerçekleşen Kıbrıs Harekatında evde yer alan tünellerden kaçmıştır. Köşk dışarıdan görülmemektedir ancak içeriden her yer görülmekte. Köşkün mimarı Pavilides’in arkadaşıdır. Pavilides köşkü yaptırdıktan   sonra yerini kimsenin bilmemesi için arkadaşını öldürtmüştür.

8- Karaoğlanoğlu Müzesi ve Şehitliği

Binbaşı İbrahim Karaoğlanoğlu ve Yüzbaşı Fehmi Ercan’ın 1974 deki Barış harekatında çıkartmanın ilk günlerinde karargah olarak kullandıkları evin kapında bir roket atar ile vurulur. Bu ev şu an onların ve Kıbrıs şehitlerinin anısına müze ve şehitlik olarak kullanılmaktadır. Müze kısmında genel olarak  barış harekatını anlatan sunum ve harekattan kalan eşyalar var. Ayrıca o dönemde Rumların kullandıkları savaş araçlarının sergilendiği açık hava müzesi mevcut.

9- Çıkartma Plajı

Barış harekatında askerlerimizin çıktığı noktadır. Adını da buradan alır. Yaz aylarında Girne’nin en popüler plajlarından biri oluyor.

10- Hz. Ömer Türbe ve Mescidi

Girne’den 4-5 km mesafede yer alan sahildeki bu beyaz bina  Kıbrıs’taki önemli dini ziyaret noktalarından biridir. Kıbrıs’ta İslamiyetin yaygınlaşması için inşa edildiği düşünülmektedir.

11- Türk Tankı

1974 Kıbrıs Barıs Harekatı zamanında bir Türk tankının Besparmak dağlarının zirvesine kadar tırmanıp orada kaldığı bahsedilir. Bilmeyener için hep onun bir savaş efsanesi olduğunu sanır, ama bu gerçektir bir olaydır. Dünya savaş tarihinin ibret dolu bir tablosudur bu.  Anıt hiatabesinde şu ifadeler yer almaktadır;

“BU TANK TÜRK’E HAS ATILGANLIK VE CÜRETKARLIĞIN ANITLANMIŞ BİR ÖRNEĞİ VE SİMGESİDİR.”

12- İkon Müzesi (Arkhangelos Kilisesi)

Eski bir kilise olan müze, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyet’inin kurulmasından sonra müzeye çevrilmiştir. Yüksek kulesi ise Girne’nin her yerinden görülebilmektedir. Girne ve çevresinde toplanan ikonlar bu müzede sergilenmektedir.

13- Koruçam ve Akdeniz Köyleri

Planlarımızın öncesinde biten Girne Turumuzda kalan vaktimizi köyleri gezerek geçirmeye karar verdik. Tavsiye edilen iki köyü ziyaret ettik.

Koruçam Köyü, Hristiyanların mezheplerinden ve günümüzde sayısı çok azalan Maronit’lerin yaşadığı bir köy. Köyün kendine has çok güzel bir atmosferi var.

Akdeniz Köyü, Uçsuz bucaksız bakir kumsalı ve güneşin batışının en güzel seyredildiği konumu ile Akdeniz köyü oldukça büyülü bir yer. Biraz sapa bir yerde olduğu için çok fazla turistik olmasa da fırsat bulursanız ziyaret edebilir ve gün batımını izleyebilirsiniz.

WeCreativez WhatsApp Support
Müşteri destek ekibimiz sorularınızı yanıtlamak için burada. Sorunuz varsa çekinmeden sorabilirsiniz!
👋 Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?