Güzelyurt

Kıbrıs Güzelyurt’ta Bulunan 7 Tarihi Yer

 

Kıbrıs gezi rehberimizde yavaş yavaş sona geliyoruz. Şimdiki durak Güzelyurt ilçesi. “Kıbrıs Güzelyurt’ta Tarihi Yerleri” gezdik ve sizler için derledik.

 

1- Soli Antik Kenti ( Soli Harabeleri )

Antik dönemde kurulmuş Dokuz Kıbrıs Krallığı’ndan birine ev sahipliği yapana Soli kenti, Kıbrıs Adası’nın kuzey batı sahilinde Gemikonağı’nın 1.5 Km kadar batısında Aşağı Bağlıköy sınırları içerisinde yer alan bir şehir olup ve Kıbrıs Tarihi içerisinde önemli bir yere sahiptir.

2- Soli Bazilikası

Hristiyanlığın ilk kiliselerinden birisi olduğuna inanılır. Yapı günümüze gelene kadar birçok hasar almış olsa da 2000 yıl öncesine halen ışık tutabiliyor oluşu ile kesinlikle görülmesi gereken yerlerden birisidir.

3- Soli Tiyatrosu

Soli’deki Roma tiyatrosu, bir tepenin denize bakan yamacında bir zamanlar aynı yerde olan bir Yunan tiyatrosunun yerine yapılmıştır. Seyircilere ayrılan yarım daire şeklindeki oturma sıralarının olduğu bölüm kısmen tepenin kayasına oyulmuştur.

4- Arkeoloji ve Doğa Tarihi Müzesi

Müze Binası 1974 Barış Harekatından önce Metropolit olarak kullanılmaktaydı. 1974 yılında Eski Eserler ve Müzeler Dairesine tahsis edilen binada gerekli tadilat ve düzenleme yapılarak 1979 yılında Müze olarak ziyarete açılmıştır . Çift katlı olup Arkeoloji ve Doğa olmak üzere iki bölümden ibarettir.

5- Aziz Mamas (St. Mamas) Kilisesi

Aziz Mamas, Güzelyurt’a yakın bir mağarada yaşadığı inanılan bir keşiştir. Kıbrıs’ın tanınmış azizlerinden Aziz Mamas için Bizans döneminde yapılan kiliseden bugüne pek iz kalmamıştır. Aziz Mamas hakkında yanı zamanda 1725 yılında tamamı ile yeniden inşa edilen kilise ve manastırın bazı bölümlerinde, bu eski izleri görmek mümkündür.

6- Tumba Tu Skuru (Tumba Tu Skouru)

Güzelyurt-Girne anayolunun batısında, Güzelyurt şehir sınırları içinde ye alan Tumba Tu Skuru, Geç Bronz Çağ’ına ait bir yerleşim yeridir. 1970’li yıllarda yapılan kazılarda çıkarılan eserler, Güzelyurt Arkeoloji ve Doğa Tarihi Müzesi’nde sergilenmektedir.

7 -Vuni Sarayı

Marion kentinin Pers sempatizanı olan kralı Doxandros tarafından, civarındaki Yunan taraftarı yerleşim birimlerinin (Soli) kontrolü için M. Ö. 5.yüzyılda yaptırılmıştır. M. Ö. 380 yılında Soli halkı tarafından yakılmış ve bir daha yenilenememiştir. Günümüzde açık hava müzesi olarak ziyaret edilebiliyor.

WeCreativez WhatsApp Support
Müşteri destek ekibimiz sorularınızı yanıtlamak için burada. Sorunuz varsa çekinmeden sorabilirsiniz!
👋 Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?